Language

As a new customer, you can benefit from a total discount of up to CHF 10.00.

HFC Complete Dog - Trays

Complete food for adult dogs

Delivery time: 1-3 working days

Recommended Treats
Wet Food Alternatives
Tick Protection
  • CHF 26.10

    Value pack offer

    17 x 85 g Lamb & carrots

    Price / 1 kg: CHF 18.06

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Saving package available Up to 6% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 2% discount
    from 3 pcs. 4% discount and free shipping
    from 4 pcs. 6% discount and free shipping
    Recommended
  • CHF 26.10

    Value pack offer

    17 x 85 g Beef & beans

    Price / 1 kg: CHF 18.06

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Saving package available Up to 6% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 2% discount
    from 3 pcs. 4% discount and free shipping
    from 4 pcs. 6% discount and free shipping
    Recommended
  • CHF 26.10

    Value pack offer

    17 x 85 g Chicken & zucchini

    Price / 1 kg: CHF 18.06

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Saving package available Up to 6% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 2% discount
    from 3 pcs. 4% discount and free shipping
    from 4 pcs. 6% discount and free shipping
    Recommended
Product Description
  • For dogs
  • Wet food

Almo Nature HFC Complete Dog

Almo Nature HFC Complete Dog is a range that offers complete wet food for dogs that don't like to eat dry food - small dogs, dogs with Dental problems or those that are picky eaters.

Almo Nature HFC Complete Dog, a complete dog food, is made with 100% HFC ingredients, originally food grade ingredients that are now used as dog food. The formulas are enriched with minerals and vitamins to ensure a balanced diet for your dog and make sure he gets everything he needs on a daily basis. The consistency is that of a pâté, which is perfect for dogs of all sizes.

Almo Nature recommends alternating the Complete wet food and dry food to encourage chewing and its positive effects on teeth and digestion. All Almo Nature HFC Complete Dog products are grain-free.

Almo Nature's recommendation for an optimally balanced diet for dogs is to feed mainly dry food.

Adding a small amount of wet food stimulates the dog's sense of smell and increases the palatability of the meal. Wet food is also a source of micronutrients that are beneficial for the dog's general well-being if it consists of valuable ingredients.

Daily requirement for a healthy adult dog of:

Body weight Wet food Dry food
4kg 95g 75g
6kg 140g 120g
8kg 140g 140g
10kg 140g 210g
12kg 140g 380g
Ingredients

Analytical constituents

Beef & Beans As fed
Moisture 82 %
Crude protein 9.5 %
Crude fat 5 %
Crude fiber 0.4 %
Crude ash 2 %
Metabolizable energy 812 kcal/kg

Additives per kg (liter):

Nutritional additives:
Vit. D3 140 IU/kg, Vit. E 30 mg/kg, zinc 12 mg/kg (zinc sulphate monohydrate), copper 0.5 mg/kg (copper(II) sulphate pentahydrate), manganese 1 mg/kg (manganese(II) oxide), iodine 0.3 mg/kg (calcium iodate, anhydrous).

Lamb & carrots As fed
Moisture 82 %
Crude protein 9.5 %
Crude fat 5 %
Crude fiber 0.4 %
Crude ash 2 %
Metabolizable energy 812 kcal/kg

Additives per kg (liter):

Nutritional additives:
Vit. D3 140 IU/kg, Vit. E 30 mg/kg, zinc 12 mg/kg (zinc sulphate monohydrate), copper 0.5 mg/kg (copper(II) sulphate pentahydrate), manganese 1 mg/kg (manganese(II) oxide), iodine 0.3 mg/kg (calcium iodate, anhydrous).

Chicken & zucchini As fed
Moisture 82 %
Crude protein 9.5 %
Crude fat 1.9 %
Crude fiber 0.4 %
Crude ash 2 %
Metabolizable energy 812 kcal/kg

Additives per kg (liter): Nutritional additives:
Vit. D3 140 IU/kg, Vit. E 30 mg/kg, zinc 12 mg/kg (zinc sulphate monohydrate), copper 0.5 mg/kg (copper(II) sulphate pentahydrate), manganese 1 mg/kg (manganese(II) oxide), iodine 0.3 mg/kg (calcium iodate, anhydrous).

Composition

Beef & beans
Irish Angus beef 26%, chicken, pork, turkey, green beans 4%, minerals, fish oil, chicory.

Lamb & carrots
Icelandic lamb 26%, pork, chicken, turkey, carrot 4%, minerals, fish oil, chicory.

Chicken & zucchini
Free-range chicken 26%, pork, chicken, zucchini 4%, minerals, fish oil, chicory.

Product Questions 1
Customer Questions
16.02.2026
Wenn ca. 30 % Fleisch sind, woraus bestehen die anderen 70 %? Und ist es Muskelfleisch oder nur Innereien?

Laut Hersteller besteht der deklarierte Fleischanteil aus reinem Muskelfleisch und enthält keine tierischen Nebenerzeugnisse.

Die restlichen Bestandteile ergeben sich hauptsächlich aus dem hohen Feuchtigkeitsanteil des Futters. Dieses weist einen Feuchtigkeitsgehalt von rund 82 % auf, was bei Nassfutter üblich ist. 

Your iPet Team
Reviews 18
5.0/5.0
(18 reviews)
  • 18
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Do you have this product?

Rate this product and help others.

Your rating:
Select your rating
    By submitting the online form, I agree to the conditions of participation.
    1. By submitting the form, your product review becomes the property of iPet.ch GmbH. You grant iPet a license, unlimited in time and place, for the further use and publication of your review in online and offline media.
    2. You agree that the data you provide will be stored for the purpose of publication and for any evaluation-related queries.
    3. iPet reserves the right to review and edit your review. Reviews that do not comply with netiquette will not be published.
    Recommended Treats
    Wet Food Alternatives
    Tick Protection
    • Secure payment

      When you buy online, all your data is encrypted using SSL (Secure Socket Layer).

    • Loyalty points

      As a registered customer, you collect loyalty points with every purchase: 500 points = 10 francs.

    • Fast delivery

      Online orders are usually delivered within undefined! (Does not apply to prepayment).

    Payment methods

    Certificates

    SSL Secured Swiss Online Garantie logo from Swiss veterinarians
    from Swiss veterinarians

    Flexibility, convenience, and continuous savings

    With our flexible iPet subscription, you save on every order: 15% on your first delivery, 5% on every subsequent one.

    For further details, please refer to our Terms and Conditions (GTC) or contact our customer support team if you have any questions regarding the iPet subscription.