Language

As a new customer, you can benefit from a total discount of up to CHF 10.00.

Adult Fresh Venison + Duck

Edgard Cooper has a fresh new look! The recipes have been optimized, and a new kibble size for small dogs has been introduced. For sustainability reasons, the transition is taking place gradually—so you may receive both old and new packaging at the same time.

Grain-free dry food for adult dogs, with venison & duck

Delivery time: 1 - 3 working days

Recommended Treats
Dry Food Alternatives
  • Adult Fresh Chicken
    • - 20 %

    from CHF 25.50

    CHF 31.90
    Edgard & Cooper
    11 reviews

    Edgard Cooper has a fresh new look! The tried-and-true recipes have been optimized, and a new kibble size for small dogs has been introduced. For sustainability reasons, the transition is taking place gradually—so you may receive both old and new packaging at the same time.

    Grain-free dry food for adult dogs, with chicken.

  • Adult Fresh Lamb
    • - 20 %

    from CHF 27.35

    CHF 34.20
    Edgard & Cooper
    5 reviews

    Edgard Cooper has a fresh new look! The tried-and-true recipes have been optimized, and a new kibble size for small dogs has been introduced. For sustainability reasons, the transition is taking place gradually—so you may receive both old and new packaging at the same time.

    Grain-free dry food for adult dogs, lamb

Tick Protection
  • Special Price CHF 27.35 Regular Price CHF 34.20

    Value pack offer

    2.5 kg

    Price / 1 kg: CHF 10.94

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
  • Special Price CHF 54.40 Regular Price CHF 68.00

    Value pack offer

    7 kg

    Price / 1 kg: CHF 7.77

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
  • Special Price CHF 75.10 Regular Price CHF 93.90

    Value pack offer

    12 kg

    Price / 1 kg: CHF 6.26

    Free shipping
Product Description
  • For dogs
  • Dry food
  • Poultry
  • Venison
  • Grainfree

Edgard & Cooper Adult Fresh Venison + Duck

Edgard & Cooper Adult Venison + Duck, a grain-free complete food featuring fresh venison and duck, is rich in high-quality protein (no dehydrated meat). The recipe is hypoallergenic (making it perfect for sensitive stomachs) and contains prebiotics for a healthy gut, as well as a super-balanced blend of fruits, vegetables, and herbs for an extra boost. The dry food is expertly cooked to preserve all the natural ingredients and flavor.

Benefits:

  • With fresh game and duck
  • Grain-free recipe
  • With a healthy blend of apple, beetroot, pear, blueberry, and cranberry 
  • With prebiotics for a healthy gut
  • Ethical sourcing of ingredients
  • Packaging made from renewable materials such as paper and bioplastic

Kibble size for 700 g, 1 kg, 2.5 kg, and 7 kg packages = approx. 14 mm
Kibble size for 12 kg package = approx. 18 mm

Kibble size for new packaging: 

Kibble size for 700 g packaging = approx. 10 mm
Kibble size for 1 kg, 2.5 kg, 7 kg packaging = approx. 14 mm
Kibble size for 12 kg packaging = approx. 18 mm

(Target)
Weight
Dry food only Mixed diet: Can food / dry food Mixed diet: bowl / dry food
Canned food Dry food Bowl Dry food
1 kg 25 g - - 37 g 17 g
2 kg 42 g - - 75 g 25 g
3 kg 57 g 100 g 40 g 75 g 40 g
4 kg 70 g 100 g 55 g 75 g 55 g
5 kg 83 g 200 g 40 g 75 g 70 g
7 kg 107 g 200 g 70 g 150 g 75 g
10 kg 140 g 200 g 110 g 150 g 110 g
15 kg 208 g 400 g 110 g - -
20 kg 235 g 400 g 165 g - -
30 kg 319 g 800 g 155 g - -
40 kg 395 g 800 g 245 g - -
50 kg 466 g 800 g 330 g - -

Recommended daily rations can be found in the feeding chart. The daily ration can be adjusted based on age, activity level, and environment. Fresh drinking water should always be available. 

Ingredients

Analytical constituents

  As fed
Moisture 9.0%
Crude protein 25.0%
Crude fat 15.0%
Crude fiber 3.0%
Crude ash 8.4%
Calcium 1.1%
Phosphorus 0.8%
Omega-3 fatty acids 0.6%
Omega-6 fatty acids 1.45%

Nutritional additives per kg:
Vitamin A 20,000 IU, Vitamin D3 2,000 IU, Vitamin E 350 mg, Taurine 1,000 mg, Iron (ferrous sulfate, monohydrate) 75 mg, Iodine (potassium iodide) 3.5 mg, Copper (copper(II) sulfate, pentahydrate) 10 mg, Manganese (manganese(II) sulfate, monohydrate) 7.5 mg, Zinc (zinc oxide) 150 mg, Selenium (sodium selenite) 0.15 mg

New formulation:

Analytical constituents

  As fed
Crude protein 25%
Crude fat 15%
Crude fiber 3.5%
Crude ash 7.9%
Calcium 1.2%
Phosphorus 0.8%
Omega-3 fatty acids 1%
Omega-6 fatty acids 2.5%
Calories 372.2 kcal / 100 g

Nutritional additives per kg:
27,000 IU vitamin A, 1,700 IU vitamin D3, 600 mg vitamin E, 175 mg vitamin C, 1,000 mg taurine, 5.5 mg copper (copper(II) sulfate pentahydrate), 120 mg zinc (zinc sulfate, monohydrate), 12 mg manganese (manganese(II) sulfate, monohydrate), 3.5 mg iodine (calcium iodate, anhydrous), 75 mg iron (iron(II) sulfate monohydrate), 0.25 mg selenium (sodium selenite)

Composition

Fresh duck 35%, sweet potatoes 22%, peas, pea protein, fresh Venison 5%, fish oil, duck sauce, flaxseed, minerals, herbs 0.2% (marigold blossoms, nettles, blackberry leaves, fennel, caraway, chamomile, lemon balm), mannan-oligosaccharides (MOS), fructo-oligosaccharides (FOS), apples 0.04%, beets 0.04%, pears 0.04%, blueberries 0.04%, cranberries 0.04%

New recipe:

Fresh duck* 35%, sweet potatoes* (dried) 13.5%, potatoes* (dried), pea protein*, peas* (dried), fresh venison* 5%, potato protein, flaxseed* 2%, dried beet pulp*, Salmon oil* 2%, duck gravy, minerals*, yeast* (dried) 1.3%, sunflower oil*, tomato pulp*, chicory* (dried) 0.5%, pumpkin* (dried) 0.2%, kale* (dried) 0.2%, blueberries* (dried) 0.05%, apple* (dried) 0.05%, parsley* (dried) 0.02%, rosehip* (dried) 0.02%, glucosamine 0.02%, chondroitin sulfate* 0.02%. *Natural

Product Questions
Reviews 4
3.5/5.0
(4 reviews)
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 0

Do you have this product?

Rate this product and help others.

Your rating:
Select your rating
    By submitting the online form, I agree to the conditions of participation.
    1. By submitting the form, your product review becomes the property of iPet.ch GmbH. You grant iPet a license, unlimited in time and place, for the further use and publication of your review in online and offline media.
    2. You agree that the data you provide will be stored for the purpose of publication and for any evaluation-related queries.
    3. iPet reserves the right to review and edit your review. Reviews that do not comply with netiquette will not be published.
    Recommended Treats
    Dry Food Alternatives
    • Adult Fresh Chicken
      • - 20 %

      from CHF 25.50

      CHF 31.90
      Edgard & Cooper
      11 reviews

      Edgard Cooper has a fresh new look! The tried-and-true recipes have been optimized, and a new kibble size for small dogs has been introduced. For sustainability reasons, the transition is taking place gradually—so you may receive both old and new packaging at the same time.

      Grain-free dry food for adult dogs, with chicken.

    • Adult Fresh Lamb
      • - 20 %

      from CHF 27.35

      CHF 34.20
      Edgard & Cooper
      5 reviews

      Edgard Cooper has a fresh new look! The tried-and-true recipes have been optimized, and a new kibble size for small dogs has been introduced. For sustainability reasons, the transition is taking place gradually—so you may receive both old and new packaging at the same time.

      Grain-free dry food for adult dogs, lamb

    • Adult Fresh Chicken
      • - 20 %

      from CHF 25.50

      CHF 31.90
      Edgard & Cooper
      11 reviews

      Edgard Cooper has a fresh new look! The tried-and-true recipes have been optimized, and a new kibble size for small dogs has been introduced. For sustainability reasons, the transition is taking place gradually—so you may receive both old and new packaging at the same time.

      Grain-free dry food for adult dogs, with chicken.

    • Adult Fresh Lamb
      • - 20 %

      from CHF 27.35

      CHF 34.20
      Edgard & Cooper
      5 reviews

      Edgard Cooper has a fresh new look! The tried-and-true recipes have been optimized, and a new kibble size for small dogs has been introduced. For sustainability reasons, the transition is taking place gradually—so you may receive both old and new packaging at the same time.

      Grain-free dry food for adult dogs, lamb

    • from CHF 91.20

      Free shipping
      The Goodstuff
      8 reviews

      Premium complete feed with horse meat
      New kibble size: Medium, 15 mm

    • from CHF 23.80

      Wolfsblut VetLine
      5 reviews

      Complete dietary food for adult dogs to alleviate intestinal absorption disorders, to compensate for inadequate digestion and for chronic pancreatic insufficiency.

    • from CHF 32.30

      DOG'S LOVE
      8 reviews

      Improved recipe!
      Natural Complete food for nutritionally sensitive dogs, with sweet potato & beet, grain-free

    • from CHF 32.30

      DOG'S LOVE
      7 reviews

      Improved recipe!
      Natural Complete food for nutritionally sensitive dogs, with sweet potato & apples, grain-free

    • from CHF 32.30

      DOG'S LOVE
      7 reviews

      Natural complete food for nutritionally sensitive dogs, with sweet potatoes & blueberries, grain-free

    • CHF 21.50

      Carnilove
      3 reviews

      Grain- and potato-free recipe with exclusively fresh meat for adult dogs. Complete food for dogs of all breeds.

    Tick Protection
    • Secure payment

      When you buy online, all your data is encrypted using SSL (Secure Socket Layer).

    • Loyalty points

      As a registered customer, you collect loyalty points with every purchase: 500 points = 10 francs.

    • Fast delivery

      Online orders are usually delivered within undefined! (Does not apply to prepayment).

    Payment methods

    Certificates

    SSL Secured Swiss Online Garantie logo from Swiss veterinarians
    from Swiss veterinarians

    Flexibility, convenience, and continuous savings

    With our flexible iPet subscription, you save on every order: 15% on your first delivery, 5% on every subsequent one.

    For further details, please refer to our Terms and Conditions (GTC) or contact our customer support team if you have any questions regarding the iPet subscription.
    This option is currently out of stock. You can subscribe for stock alert below to get notified once it's back in our shop.

    or

    Subscribe for stock alert