Language

As a new customer, you can benefit from a total discount of up to CHF 10.00.

Feline Sterilized Cat Salmon

For adult, sterilized cats, with salmon

Delivery time: 1-2 business days

Other customers also bought
Tick Protection
Litter box essentials:
  • from CHF 17.90

    EverClean
    161 reviews

    Cat litter, clumping, with a lavender scent

    Former name: EverClean Lavender

    Note:
    Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
    As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

  • from CHF 17.60

    EverClean
    220 reviews

    Cat litter, clumping, specially formulated for multi-cat households and for unneutered cats.

    Former name: EverClean Multiple Cat AB

    Note:
    Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
    As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

  • CHF 31.00

    Value pack offer

    1.5 kg

    Price / 1 kg: CHF 20.67

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Saving package available Up to 6% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 2% discount
    from 3 pcs. 4% discount and free shipping
    from 4 pcs. 6% discount and free shipping
    Recommended
  • CHF 51.40

    Value pack offer

    3 kg

    Price / 1 kg: CHF 17.13

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Saving package available Up to 4% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 4% discount and free shipping
    Recommended
  • Special Price CHF 81.10 Regular Price CHF 95.40

    Value pack offer

    10 kg

    Price / 1 kg: CHF 8.11

    Free shipping
  • Special Price CHF 117.30 Regular Price CHF 138.00

    Value pack offer

    15 kg

    Price / 1 kg: CHF 7.82

    Free shipping
Product Description
  • For cats
  • Dry food

Hill's Science Plan Feline Sterilized Cat Salmon

Dry food for adult cats with salmon to maintain weight and urinary tract health after neutering. With easily digestible ingredients, high quality protein and omega-3 and omega-6 fatty acids for a healthy immune system.

After neutering, cats can gain weight and are more likely to develop urinary tract problems. At the same time, their appetite increases and their energy requirements decrease. Hill's SCIENCE PLAN Sterilized Cat Adult with its unique weight management formula helps your neutered cat to stay slim.

Hill's Science Plan Adult Sterilized Cat dry cat food with salmon is a 100% healthy and balanced diet. It contains ActivBiome+ Multi-Benefit Technology, a blend of prebiotic fiber and antioxidants to support your cat's digestive health and overall well-being for a lifetime. Science-based nutrition for a long, healthy life.

The newly launched ActivBiome+ formula supports a long and healthy life! Prebiotic fibers support the intestinal microbiome for healthy bowel movements. Vitamin C & E neutralize free radicals that can damage cells. The blend of fiber and antioxidants promotes organ function.

Benefits:

  • Unique formulation contains added L-carnitine, proven to help cats stay lean and active
  • Controlled mineral content for a healthy urinary system
  • Precisely balanced nutrition, specifically tailored to the needs of neutered cats
  • ActivBiome+ multi-benefit technology to support your pet's microbiome with a blend of prebiotics for overall wellness and digestive health
  • Hill's unique weight management formula with clinically proven antioxidants
  • Enriched with L-carnitine to help cats stay lean and active

Indoor Cat

Daily feeding amount

Weight of the cat - kg Daily amount - grams
2 35
3 50
4 60
5 70
6+ 13 g per kg

For feeding with water:

Amount of dry food Amount of water to be added
25 g 80 ml
50 g 160 ml
75 g 195 ml
100 g 315 ml

The complete feeding instructions can be found on the packaging.
Adjust the amount of food as necessary to maintain your pet's optimum weight. If you are unsure, please ask your vet.

Are you feeding this food for the first time?
Mix increasing amounts of the new food with decreasing amounts of the previous food over several days. Always provide fresh water.

Your pet's nutritional requirements may change with age. Seek advice from your vet at every check-up.

Keep the packaging out of the reach of pets and children to avoid the risk of choking.

Ingredients

Analytical constituents new formulation:

As fed
Crude protein 32,2 %
Crude fat 10,9 %
Crude fiber 1,1 %
Crude ash 5,5 %
Phosphorus 0,64 %
Magnesium 0,09 %
Calcium 0,73 %
Potassium 0,87 %
Sodium 0,30 %
L-carnitine 524 mg

Nutritional additives per kg:
Vitamin A 7,527 IU, vitamin D3 611 IU, vitamin E 528 mg, vitamin C 96.7 mg, beta-carotene 1.9 mg., 3b103 (iron) 57.7 mg, 3b202 (iodine) 1.4 mg, 3b405 (copper) 5.7 mg, 3b502 (manganese) 6.0 mg, 3b603 (zinc) 101 mg, 3b801 (selenium) 0.1 mg.
With natural antioxidant.

Analytical constituents old recipe:

As fed
Crude protein 31.8 %
Crude fat 10.7 %
Crude fiber 1.1 %
Crude ash 5.8 %
Calcium 0.77 %
Phosphorus 0.67 %
Magnesium 0.09 %
Potassium 0.86 %
Sodium 0.34 %
Vitamin A 7.482 IU
Vitamin C 97 mg
Vitamin D3 626 IU
Vitamin E 528 mg
Beta-carotene 1.9 mg

Additives per kg:
Nutritional additives: 3b103 (iron) 57.8mg, 3b202 (iodine) 1.4mg, 3b405 (copper) 5.7mg, 3b502 (manganese) 6.0mg, 3b603 (zinc) 101mg, 3b801 (selenium) 0.1mg, with natural antioxidant.

Composition

Previous recipe:
Corn, broken rice, wheat, chicken and turkey meal, pea protein, corn gluten meal, salmon meal (5%), animal fats, minerals, protein hydrolyzate, fish oil, vegetable oil.

New recipe with Activbiome+ formula:
Maize, broken rice, wheat, chicken and turkey meal, pea protein, maize protein meal, salmon meal (5%), animal fats, minerals, protein hydrolyzate, vegetable oil, fish oil, L-carnitine, oat bran, fructooligosaccharides. ActivBiome+ Multi Benefit prebiotic blend (0.6 %): Oat bran, fructooligosaccharides.

Product Questions
Reviews 3
5.0/5.0
(3 reviews)
  • 3
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Do you have this product?

Rate this product and help others.

Your rating:
Select your rating
    By submitting the online form, I agree to the conditions of participation.
    1. By submitting the form, your product review becomes the property of iPet.ch GmbH. You grant iPet a license, unlimited in time and place, for the further use and publication of your review in online and offline media.
    2. You agree that the data you provide will be stored for the purpose of publication and for any evaluation-related queries.
    3. iPet reserves the right to review and edit your review. Reviews that do not comply with netiquette will not be published.
    Other customers also bought
    Tick Protection
    Litter box essentials:
    • from CHF 17.90

      EverClean
      161 reviews

      Cat litter, clumping, with a lavender scent

      Former name: EverClean Lavender

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.60

      EverClean
      220 reviews

      Cat litter, clumping, specially formulated for multi-cat households and for unneutered cats.

      Former name: EverClean Multiple Cat AB

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.90

      EverClean
      161 reviews

      Cat litter, clumping, with a lavender scent

      Former name: EverClean Lavender

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.60

      EverClean
      220 reviews

      Cat litter, clumping, specially formulated for multi-cat households and for unneutered cats.

      Former name: EverClean Multiple Cat AB

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 8.90

      Cat's Best
      98 reviews

      Compostable clumping litter, 100 % biodegradable, extremely odor-binding

    • from CHF 17.60

      EverClean
      116 reviews

      Cat litter, extra-clumping, scented

      Former name: EverClean Scented Extra Strong Clumping FG

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 34.40

      Cat's Best
      41 reviews

      Suitable for long-haired cats. More economical than conventional cat litter.
      100 % pure plant fibers, extremely odor-binding

    • from CHF 17.60

      EverClean
      55 reviews

      Cat litter, unscented, extra-strong clumping

      Former name: EverClean Unscented Extra Strong Clumping US

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.60

      EverClean
      84 reviews

      formerly called Less Trail
      Cat litter, clumping, for long-haired and active cats and kittens

    • from CHF 17.60

      EverClean
      45 reviews

      Cat litter with extra-strong and fast odor control thanks to a blend of plant extracts

      Former name: EverClean Fast Acting Odor Control

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 29.20

      ViPiBax
      3 reviews

      Hygiene spray for disinfecting surfaces for giardia, viruses, fungi and bacteria

    • CHF 13.90
      Crystal Rocks
      38 reviews

      Non-clumping, antibacterial cat litter, stops odors in seconds

    • Secure payment

      When you buy online, all your data is encrypted using SSL (Secure Socket Layer).

    • Loyalty points

      As a registered customer, you collect loyalty points with every purchase: 500 points = 10 francs.

    • Fast delivery

      Online orders are usually delivered within undefined! (Does not apply to prepayment).

    Payment methods

    Certificates

    SSL Secured Swiss Online Garantie logo from Swiss veterinarians
    from Swiss veterinarians

    Flexibility, convenience, and continuous savings

    With our flexible iPet subscription, you save on every order: 15% on your first delivery, 5% on every subsequent one.

    For further details, please refer to our Terms and Conditions (GTC) or contact our customer support team if you have any questions regarding the iPet subscription.