Language

As a new customer, you can benefit from a total discount of up to CHF 10.00.

Feline Adult Sterilized Poultry 1742

Premium complete food for spayed or neutered cats. With poultry

Under the Iso-Cat brand, Granovit is relaunching its scientifically based premium cat food line with newly developed recipes. The products were developed in close collaboration with nutrition specialists and are based on the latest nutritional findings.
The original Iso-Cat products are now available under the name catcat, featuring a fresh new design and optimized formulations.

Delivery time: 1 - 3 working days

Tick Protection
Litter box essentials:
  • from CHF 17.90

    EverClean
    161 reviews

    Cat litter, clumping, with a lavender scent

    Former name: EverClean Lavender

    Note:
    Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
    As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

  • from CHF 17.60

    EverClean
    220 reviews

    Cat litter, clumping, specially formulated for multi-cat households and for unneutered cats.

    Former name: EverClean Multiple Cat AB

    Note:
    Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
    As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

  • CHF 44.90

    Value pack offer

    2 kg

    Price / 1 kg: CHF 22.45

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Saving package available Up to 4% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 4% discount and free shipping
    Recommended
  • CHF 79.00

    Value pack offer

    5 kg

    Price / 1 kg: CHF 15.80

    Free shipping
    Saving package available Up to 4% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 4% discount and free shipping
    Recommended
  • CHF 135.80

    Value pack offer

    10 kg

    Price / 1 kg: CHF 13.58

    Free shipping
    Saving package available Up to 4% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 4% discount and free shipping
    Recommended
Product Description
  • For cats
  • Dry food
  • Poultry

Iso-Cat Feline Adult Sterilized Poultry 1742

Iso-Cat Feline Adult Sterilized Poultry 1742 is a high-quality, premium complete food for adult, spayed, and neutered cats. The formula has been specifically tailored to the unique nutritional needs of spayed and neutered cats and combines high-quality animal protein sources with carefully selected plant-based ingredients and functional components.

With 12% dehydrated poultry, 12% poultry protein concentrate, and 12% fish, this dry food provides a high proportion of animal protein sources. The recipe is complemented by potato flakes, white rice, and dried sweet potato. This combination ensures a balanced supply of nutrients and makes the food a tasty foundation for the daily diet of adult cats.

To ensure a balanced recipe, Iso-Cat Feline Adult Sterilized Poultry 1742 also contains poultry fat, flaxseed, peas, and hydrolyzed poultry. A select blend of herbs—including carrots, fennel, stinging nettle, parsley, dandelion, and chamomile—complements the formula. It also contains inulin from chicory, yeast cell walls with MOS and β-glucans, and brewer’s yeast, which round out the functional recipe.

Of particular interest for daily nutrition are the omega-3 and omega-6 fatty acids it contains. Flaxseed and salmon oil provide valuable fatty acids and complement the recipe. In addition, the food contains taurine, an essential nutrient for cats, as well as methionine. The formula is also supplemented with vitamins, minerals, and trace elements tailored to the cat’s needs.

To support the musculoskeletal system and joints, the recipe also contains selected ingredients such as glucosamine, chondroitin, and eggshell membrane. Spirulina, cranberry powder, and Yucca schidigera round out the comprehensive composition.

Benefits at a Glance:

  • High-quality, premium complete food for spayed and neutered cats
  • Specially tailored to the nutritional needs of adult spayed or neutered cats
  • Contains omega-3 and omega-6 fatty acids
  • Contains inulin from chicory as well as yeast cell walls with MOS and β-glucans
  • With taurine and methionine
  • With glucosamine, chondroitin, and eggshell membrane
  • A varied blend of herbs including carrots, fennel, stinging nettle, parsley, dandelion, and chamomile
  • Supplemented with spirulina, cranberry powder, and Yucca schidigera
  • Balanced supply of vitamins, minerals, and trace elements

Iso-Cat Feline Adult Sterilized Poultry 1742 combines high-quality animal protein sources with a versatile and functional formula. This premium dry food provides sterilized and neutered cats with a balanced and tasty foundation for their daily diet.

Always provide fresh, clean drinking water. Store in a cool, dry place away from direct sunlight.
Keep the lid tightly closed to preserve freshness.

Feeding Recommendation (g/day) The daily feeding amount may vary depending on age, activity level, and individual needs.
To ensure optimal digestion, the transition to this food should be made gradually over a period of 5 to 7 days.

Weight of the senior cat Recommended Daily Amount
3 kg 45–50 g
4 kg 55–60 g
5 kg 65–70 g
6 kg 75–80 g
Ingredients

Analytical constituents

  As fed
Crude protein 34%
Crude fat 12%
Crude fiber 5.3%
Crude ash 8%
Calcium 1.4%
Phosphorus 1%
Omega-3 fatty acids 1.1%
Omega-6 fatty acids 1.8%

Nutritional additives per kg:
12,000 IU vitamin A, 720 IU vitamin D3, 140 mg vitamin C, 190 mg vitamin E, 2.8 mg vitamin B1, 5.6 mg vitamin B2, 29 mg vitamin B3, 2,900 mg choline chloride, 10 mg pantothenic acid, 3 mg vitamin B6, 0.5 mg vitamin B9, 0.02 mg vitamin B12, 250 mg iron, 7.5 mg copper, 18 mg manganese, 39 mg zinc glycinate, 48 mg zinc sulfate, 0.14 mg selenium, 3.7 mg iodine

Composition
Dehydrated poultry 12%, poultry protein concentrate 12%, fish 12%, potato flakes, white rice, dried sweet potato, apple pomace, poultry fat, flaxseed, feed peas, hydrolyzed poultry , herb blend (carrots, fennel, stinging nettle, parsley, dandelion, chamomile), brewer’s yeast, salmon oil, methionine, inulin (from chicory), biotin, eggshell membrane, cranberry fruit powder, minerals, taurine, yeast cell walls (MOS and β-glucans), fine salt, vitamins, spirulina (Arthrospira platensis), glucosamine, chondroitin, Yucca schidigera
Product Questions
Reviews
0.0/5.0
(0 reviews)
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Do you have this product?

Rate this product and help others.

Your rating:
Select your rating
    By submitting the online form, I agree to the conditions of participation.
    1. By submitting the form, your product review becomes the property of iPet.ch GmbH. You grant iPet a license, unlimited in time and place, for the further use and publication of your review in online and offline media.
    2. You agree that the data you provide will be stored for the purpose of publication and for any evaluation-related queries.
    3. iPet reserves the right to review and edit your review. Reviews that do not comply with netiquette will not be published.
    Be the first to review this product
    Tick Protection
    Litter box essentials:
    • from CHF 17.90

      EverClean
      161 reviews

      Cat litter, clumping, with a lavender scent

      Former name: EverClean Lavender

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.60

      EverClean
      220 reviews

      Cat litter, clumping, specially formulated for multi-cat households and for unneutered cats.

      Former name: EverClean Multiple Cat AB

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.90

      EverClean
      161 reviews

      Cat litter, clumping, with a lavender scent

      Former name: EverClean Lavender

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.60

      EverClean
      220 reviews

      Cat litter, clumping, specially formulated for multi-cat households and for unneutered cats.

      Former name: EverClean Multiple Cat AB

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 8.90

      Cat's Best
      98 reviews

      Compostable clumping litter, 100 % biodegradable, extremely odor-binding

    • from CHF 17.60

      EverClean
      116 reviews

      Cat litter, extra-clumping, scented

      Former name: EverClean Scented Extra Strong Clumping FG

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 34.40

      Cat's Best
      41 reviews

      Suitable for long-haired cats. More economical than conventional cat litter.
      100 % pure plant fibers, extremely odor-binding

    • from CHF 17.60

      EverClean
      55 reviews

      Cat litter, unscented, extra-strong clumping

      Former name: EverClean Unscented Extra Strong Clumping US

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.60

      EverClean
      84 reviews

      formerly called Less Trail
      Cat litter, clumping, for long-haired and active cats and kittens

    • from CHF 17.60

      EverClean
      45 reviews

      Cat litter with extra-strong and fast odor control thanks to a blend of plant extracts

      Former name: EverClean Fast Acting Odor Control

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 29.20

      ViPiBax
      3 reviews

      Hygiene spray for disinfecting surfaces for giardia, viruses, fungi and bacteria

    • CHF 13.90
      Crystal Rocks
      38 reviews

      Non-clumping, antibacterial cat litter, stops odors in seconds

    • Secure payment

      When you buy online, all your data is encrypted using SSL (Secure Socket Layer).

    • Loyalty points

      As a registered customer, you collect loyalty points with every purchase: 500 points = 10 francs.

    • Fast delivery

      Online orders are usually delivered within undefined! (Does not apply to prepayment).

    Payment methods

    Certificates

    SSL Secured Swiss Online Garantie logo from Swiss veterinarians
    from Swiss veterinarians

    Flexibility, convenience, and continuous savings

    With our flexible iPet subscription, you save on every order: 15% on your first delivery, 5% on every subsequent one.

    For further details, please refer to our Terms and Conditions (GTC) or contact our customer support team if you have any questions regarding the iPet subscription.