Language

As a new customer, you can benefit from a total discount of up to CHF 10.00.

Marinesse

With digestible proteins and grain-free, making it ideal for sensitive cats

Delivery time: 1-3 working days

Other customers also bought
  • Culinesse
    • - 20 %

    from CHF 22.90

    CHF 28.60
    Josera
    19 reviews

    With fine salmon and salmon oil, highly digestible and particularly tasty

Tick Protection
Litter box essentials:
  • from CHF 17.90

    EverClean
    161 reviews

    Cat litter, clumping, with a lavender scent

    Former name: EverClean Lavender

    Note:
    Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
    As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

  • from CHF 17.60

    EverClean
    220 reviews

    Cat litter, clumping, specially formulated for multi-cat households and for unneutered cats.

    Former name: EverClean Multiple Cat AB

    Note:
    Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
    As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

  • Special Price CHF 23.10 Regular Price CHF 28.90

    Value pack offer

    3 x 400 g

    Price / 1 kg: CHF 19.25

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
  • Special Price CHF 26.60 Regular Price CHF 33.30

    Value pack offer

    2 kg

    Price / 1 kg: CHF 13.30

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
  • Special Price CHF 59.20 Regular Price CHF 74.00

    Value pack offer

    10 kg

    Price / 1 kg: CHF 5.92

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
Product Description
  • For cats
  • Dry food
  • Fish
  • Grainfree

Josera Marinesse

Does your cat love fish or have food intolerances?

JOSERA Marinesse with lots of delicious salmon is ideal for real fish lovers and cats that suffer from food intolerances . The unique recipe contains only well-tolerated proteins and is also grain-free, making it ideal for sensitive cats.

Benefits:

  • Salmon, potatoes and peas as selected protein sources
    for optimum digestibility
  • Lots of selected salmon (30%) and a grain-free recipe for demanding cats
  • A pH value of 6.0-6.5 is promoted and can counteract the formation of urinary stones
  • Hypoallergenic and easily digestible

Hypoallergenic
The selected ingredients and the reduced number of protein sources used offer an alternative for animals with food intolerances.

Urine pH 6.0-6.5
A targeted selection of ingredients and the best recipes ensure an optimum calcium-phosphorus ratio and a reduced magnesium content. A pH value of 6.0-6.5 is promoted and can counteract the formation of urinary stones.

Grain-free
The recipe contains no grain and is suitable for a daily grain-free diet for healthy and sensitive cats.

Feeding recommendation:
Marinesse / 24 h
2 - 3 kg 30 - 45 g
3 - 4 kg 45 - 55 g
4 - 5 kg 55 - 70 g
5 - 7 kg 70 - 100 g
7 - 10 kg 100 - 130 g

Always offer your pet fresh drinking water. Complete food for adult cats - Complete diet food to reduce nutrient intolerances

Ingredients
Analytical constituents:
Protein % 30,00
Fat content % 15,00
Crude fiber % 2,20
Crude ash % 6,60
Calcium % 1,20
Phosphorus % 1,00
Magnesium % 0,10
Sodium % 0,40
Potassium % 0,65
Convertible energy MJ/kg 16,00
kcal/kg 3820
Nutritional additives per kg:
Niacin mg/kg 90
Pantothenic acid mg/kg 50
Folic acid mg/kg 5
Biotin mcg/kg 1000
Taurine mg/kg 1500
Iron (ferrous sulphate, monohydrate) mg/kg 140
Zinc (glycine zinc chelate, hydrate) mg/kg 170
Manganese (manganese (II) oxide) mg/kg 15
Copper (glycine copper chelate, hydrate) mg/kg 18
Iodine (calcium iodate) mg/kg 1,50
Selenium (sodium selenite) mg/kg

*

Nutritional additives per kg:
Vitamin A I.U./kg 24000
Vitamin D3 I.U./kg 1800
Vitamin E mg/kg 220
Vitamin B1 mg/kg 15
Vitamin B2 mg/kg 20
Vitamin B6 mg/kg 20
Vitamin B12 mcg/kg 100
Technological additives:
Antioxidant: extracts of natural origin containing strong tocopherols.
Composition
Dried salmon 30.0 %; dried potato; pea meal; poultry fat; beet fiber; potato protein; hydrolyzed fish protein; minerals.
Product Questions 1
Customer Questions
Stéphane
02.07.2022
Bonjour, Pourriez-vous me dire quel est le taux de fibres brutes en %? Ainsi que le taux de sel / sucre si présent? Merci d'avance pour votre réponse.

Bonjour,

Le taux de fibres brutes est de 2.2%. Et il n'y a pas de sel ou de sucre ajouté, uniquement les "sucres" naturels de la pomme de terre et du pois, ainsi que du sodium (0.40%) et du chlore présents aussi naturellement dans les ingrédients qui composent le produit.

Votre équipe iPet

Your iPet Team
Reviews 13
5.0/5.0
(13 reviews)
  • 13
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Do you have this product?

Rate this product and help others.

Your rating:
Select your rating
    By submitting the online form, I agree to the conditions of participation.
    1. By submitting the form, your product review becomes the property of iPet.ch GmbH. You grant iPet a license, unlimited in time and place, for the further use and publication of your review in online and offline media.
    2. You agree that the data you provide will be stored for the purpose of publication and for any evaluation-related queries.
    3. iPet reserves the right to review and edit your review. Reviews that do not comply with netiquette will not be published.
    Other customers also bought
    • Culinesse
      • - 20 %

      from CHF 22.90

      CHF 28.60
      Josera
      19 reviews

      With fine salmon and salmon oil, highly digestible and particularly tasty

    Tick Protection
    Litter box essentials:
    • from CHF 17.90

      EverClean
      161 reviews

      Cat litter, clumping, with a lavender scent

      Former name: EverClean Lavender

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.60

      EverClean
      220 reviews

      Cat litter, clumping, specially formulated for multi-cat households and for unneutered cats.

      Former name: EverClean Multiple Cat AB

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.90

      EverClean
      161 reviews

      Cat litter, clumping, with a lavender scent

      Former name: EverClean Lavender

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.60

      EverClean
      220 reviews

      Cat litter, clumping, specially formulated for multi-cat households and for unneutered cats.

      Former name: EverClean Multiple Cat AB

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 8.90

      Cat's Best
      98 reviews

      Compostable clumping litter, 100 % biodegradable, extremely odor-binding

    • from CHF 17.60

      EverClean
      116 reviews

      Cat litter, extra-clumping, scented

      Former name: EverClean Scented Extra Strong Clumping FG

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 34.40

      Cat's Best
      41 reviews

      Suitable for long-haired cats. More economical than conventional cat litter.
      100 % pure plant fibers, extremely odor-binding

    • from CHF 17.60

      EverClean
      55 reviews

      Cat litter, unscented, extra-strong clumping

      Former name: EverClean Unscented Extra Strong Clumping US

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.60

      EverClean
      84 reviews

      formerly called Less Trail
      Cat litter, clumping, for long-haired and active cats and kittens

    • from CHF 17.60

      EverClean
      45 reviews

      Cat litter with extra-strong and fast odor control thanks to a blend of plant extracts

      Former name: EverClean Fast Acting Odor Control

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 29.20

      ViPiBax
      3 reviews

      Hygiene spray for disinfecting surfaces for giardia, viruses, fungi and bacteria

    • CHF 13.90
      Crystal Rocks
      38 reviews

      Non-clumping, antibacterial cat litter, stops odors in seconds

    • Secure payment

      When you buy online, all your data is encrypted using SSL (Secure Socket Layer).

    • Loyalty points

      As a registered customer, you collect loyalty points with every purchase: 500 points = 10 francs.

    • Fast delivery

      Online orders are usually delivered within undefined! (Does not apply to prepayment).

    Payment methods

    Certificates

    SSL Secured Swiss Online Garantie logo from Swiss veterinarians
    from Swiss veterinarians

    Flexibility, convenience, and continuous savings

    With our flexible iPet subscription, you save on every order: 15% on your first delivery, 5% on every subsequent one.

    For further details, please refer to our Terms and Conditions (GTC) or contact our customer support team if you have any questions regarding the iPet subscription.
    This option is currently out of stock. You can subscribe for stock alert below to get notified once it's back in our shop.

    or

    Subscribe for stock alert