Language

As a new customer, you can benefit from a total discount of up to CHF 10.00.

Hair Mist

Coat Care Spray for Dogs and Cats

Delivery time: 1-2 working days

  • CHF 43.80

    Value pack offer

    3 x 100 ml Aqua Tonic

    Price / 100 ml: CHF 14.60

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Notify me
  • CHF 43.80

    Value pack offer

    3 x 100 ml Passionsfrucht & Vanille

    Price / 100 ml: CHF 14.60

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
  • CHF 43.80

    Value pack offer

    3 x 100 ml Peony & Cashmere

    Price / 100 ml: CHF 14.60

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
  • CHF 43.80

    Value pack offer

    3 x 100 ml Orange Blossom & Vanilla

    Price / 100 ml: CHF 14.60

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Notify me
  • CHF 43.80

    Value pack offer

    3 x 100 ml Sea Salt

    Price / 100 ml: CHF 14.60

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
Product Description
  • For cats
  • For dogs

Pet Head Hair Mist

The Pet Head Hair Mist collection offers a selection of high-quality, sophisticated fragrances to gently refresh your dog’s coat and neutralize unpleasant odors. These lightweight, alcohol-free sprays are especially gentle on the skin and coat, don’t leave a sticky residue, and—thanks to their elegant design—are ideal for grooming on the go.

Thanks to special pump technology, each spray produces an ultra-fine, even mist. The continuous 360° mist ensures efficient application without soaking the coat. By using Saccharomyces ferment as a natural deodorant, odors are actively removed rather than simply masked. The result is a fresh, pleasantly scented coat that’s ready for plenty more cuddles. 

Benefits:

  • Gentle refreshment and deodorization for every coat type
  • Alcohol-free and non-sticky formula
  • Natural odor neutralization instead of masking
  • Innovative, aerosol-free 360° pump technology
  • Sustainable system thanks to a refillable bottle
  • Suitable for daily use and on the go

Directions:
Spray the product evenly onto dry coat, from head to paws. No rinsing is necessary; simply let the coat air dry.

Ingredients:
Sea Salt: Saccharomyces ferment, sea salt
Orange Blossom & Vanilla: Saccharomyces Ferment, Orange Blossom, Vanilla
Peony & Cashmere: Saccharomyces Ferment, Peony, Cashmere
Passion Fruit & Vanilla: Saccharomyces Ferment, Passion Fruit, Vanilla
Aqua Tonic: Saccharomyces Ferment, Aqua Tonic

Product Questions
Reviews
0.0/5.0
(0 reviews)
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Do you have this product?

Rate this product and help others.

Your rating:
Select your rating
    By submitting the online form, I agree to the conditions of participation.
    1. By submitting the form, your product review becomes the property of iPet.ch GmbH. You grant iPet a license, unlimited in time and place, for the further use and publication of your review in online and offline media.
    2. You agree that the data you provide will be stored for the purpose of publication and for any evaluation-related queries.
    3. iPet reserves the right to review and edit your review. Reviews that do not comply with netiquette will not be published.
    Be the first to review this product
    • Secure payment

      When you buy online, all your data is encrypted using SSL (Secure Socket Layer).

    • Loyalty points

      As a registered customer, you collect loyalty points with every purchase: 500 points = 10 francs.

    • Fast delivery

      Online orders are usually delivered within undefined! (Does not apply to prepayment).

    Payment methods

    Certificates

    SSL Secured Swiss Online Garantie logo from Swiss veterinarians
    from Swiss veterinarians

    Flexibility, convenience, and continuous savings

    With our flexible iPet subscription, you save on every order: 15% on your first delivery, 5% on every subsequent one.

    For further details, please refer to our Terms and Conditions (GTC) or contact our customer support team if you have any questions regarding the iPet subscription.
    This option is currently out of stock. You can subscribe for stock alert below to get notified once it's back in our shop.

    or

    Subscribe for stock alert