Language

As a new customer, you can benefit from a total discount of up to CHF 10.00.

PUP FUN Desserts

Dog treat for freezing; doesn't drip

Delivery time: 1-2 working days

Tick Protection
  • CHF 38.80

    Value pack offer

    6 x 90 g banana split

    Price / 100 g: CHF 7.19

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Saving package available Up to 4% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 4% discount and free shipping
    Recommended
  • CHF 38.80

    Value pack offer

    6 x 60 g Strawberry-Milkshake

    Price / 100 g: CHF 10.78

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Notify me
  • CHF 38.80

    Value pack offer

    6 x 60 g Kiwi-Smoothie

    Price / 100 g: CHF 10.78

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Saving package available Up to 4% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 4% discount and free shipping
    Recommended
  • CHF 38.80

    Value pack offer

    6 x 60 g Strawberry-Sundae

    Price / 100 g: CHF 10.78

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Saving package available Up to 4% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 4% discount and free shipping
    Recommended
  • CHF 38.80

    Value pack offer

    6 x 60 g Strawberry-Smoothie

    Price / 100 g: CHF 10.78

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Saving package available Up to 4% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 4% discount and free shipping
    Recommended
Product Description
  • For dogs
  • Snacks/Biscuits
  • Grainfree

PUP ICE PUP FUN Desserts

PUP ICE PUP FUN Desserts provide a special way to cool off and offer long-lasting chewing fun. Simply freeze them at home and offer them as a refreshing treat—ideal for warm days or as an activity between meals.

The special formula is designed so that the treat doesn’t drip, melt, or make a mess. This makes it perfect for use at home or on the go.

Benefits:

  • Suitable for freezing at home
  • Doesn’t drip, melt, or make a mess
  • Supplementary food with no added sugar or artificial flavors
  • Made from plant-based starch and chicken
  • Contains prebiotics to support healthy digestion
  • Contains calcium for healthy teeth and bones
  • 2–3 times longer chewing time when served frozen

Feed as a treat or snack for dogs. Always supervise dogs while feeding. Fresh drinking water should always be available. 1 treat per day as part of a balanced diet. Not suitable for puppies under 6 months of age or dogs with Dental problems. Remove all packaging before use. Feed whole or in small pieces; always keep an eye on your dog. Do not feed on carpets, mats, or upholstered furniture. Feed only in a supervised environment.

Store in a cool, dry place. Leave Pup Ice in the packaging to freeze. Freeze for 3 hours before serving. After freezing, open the packaging and give it to your dog. This product does not need to be stored in the freezer. It can be stored at room temperature. Although it can be frozen, it is not a frozen food product.

Please note:
This product may contain peanuts and traces of other nuts. To avoid choking hazard, keep out of reach of babies, toddlers, and pets (store the packaged product out of their reach). Store in a cool, dry place. This package contains a desiccant that must be discarded and must not be fed to your dog.

Ingredients

Analytical constituents

Banana Split

  As fed
Moisture 16.0%
Crude protein 4.0%
Crude fat 2.0%
Crude fiber 3.0 %
Crude ash 11.0%
Calcium 4.0%

Nutritional additives per kg:
Vitamin E 300 mg/kg; Technological additives: Potassium sorbate

Strawberry Milkshake

  As fed
Moisture 20.0%
Crude protein 19.0%
Crude fat 2.0%
Crude fiber 1.75%
Crude ash 2.0%
Calcium 1.8%

Nutritional additives per kg:
Vitamin E 300 mg/kg; Technological additives: Potassium sorbate, citric acid

Kiwi Smoothie

  As fed
Moisture 20.0%
Crude protein 19.0%
Crude fat 2.0%
Crude fiber 1.75%
Crude ash 2.0%
Calcium 0.6%

Nutritional additives per kg:
Vitamin E 300 mg/kg. Technological additives: Potassium sorbate, citric acid.

Strawberry Smoothie

  As fed
Moisture 20.0%
Crude protein 22.0%
Crude fat 2.0%
Crude fiber 1.75%
Crude ash 2.0%
Calcium 0.8%

Nutritional additives per kg:
Vitamin E 300 mg/kg. Technological additives: citric acid, preservatives.

Strawberry Sundae

  As fed
Moisture 16.0%
Crude protein 3.5%
Crude fat 2.0%
Crude fiber 3.0%
Crude ash 4.5%
Calcium 4.0%

Nutritional additives per kg:
Vitamin E 300 mg/kg. Sensory additives: Carmine. Technological additives: Potassium sorbate.

Composition

Banana Split:
Pea starch, tapioca starch, chicken, vegetable glycerin, minerals, maltodextrin, banana powder (4%), peanut butter, egg yolk powder, cellulose fiber, flaxseed oil, fructooligosaccharides (prebiotic FOS)

Strawberry Milkshake:
Strawberry (26%), beef collagen (14%), corn syrup, maltodextrin, vegetable glycerin, chicken, minerals, cornstarch, beet powder, paprika powder, vegetable oil, fructooligosaccharides (prebiotic FOS)

Kiwi Smoothie:
Kiwi (26%), beef collagen (17%), corn syrup, maltodextrin, corn starch, vegetable glycerin, chicken, egg yolk powder, minerals, vegetable oil, fructooligosaccharides (prebiotic FOS)

Strawberry Smoothie:
Strawberry (26%), beef collagen (14%), corn syrup, maltodextrin, corn starch, chicken, vegetable glycerin, water, beet powder, paprika powder, minerals, vegetable oil, fructooligosaccharides (prebiotic FOS)

Strawberry Sundae:
Pea starch, tapioca starch, chicken, vegetable glycerin, minerals, maltodextrin, strawberry powder (4%), cellulose fiber, paprika powder, flaxseed oil, fructooligosaccharides (prebiotic FOS)

Product Questions
Reviews 1
5.0/5.0
(1 review)
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Do you have this product?

Rate this product and help others.

Your rating:
Select your rating
    By submitting the online form, I agree to the conditions of participation.
    1. By submitting the form, your product review becomes the property of iPet.ch GmbH. You grant iPet a license, unlimited in time and place, for the further use and publication of your review in online and offline media.
    2. You agree that the data you provide will be stored for the purpose of publication and for any evaluation-related queries.
    3. iPet reserves the right to review and edit your review. Reviews that do not comply with netiquette will not be published.
    Tick Protection
    • Secure payment

      When you buy online, all your data is encrypted using SSL (Secure Socket Layer).

    • Loyalty points

      As a registered customer, you collect loyalty points with every purchase: 500 points = 10 francs.

    • Fast delivery

      Online orders are usually delivered within undefined! (Does not apply to prepayment).

    Payment methods

    Certificates

    SSL Secured Swiss Online Garantie logo from Swiss veterinarians
    from Swiss veterinarians

    Flexibility, convenience, and continuous savings

    With our flexible iPet subscription, you save on every order: 15% on your first delivery, 5% on every subsequent one.

    For further details, please refer to our Terms and Conditions (GTC) or contact our customer support team if you have any questions regarding the iPet subscription.
    This option is currently out of stock. You can subscribe for stock alert below to get notified once it's back in our shop.

    or

    Subscribe for stock alert