Language

As a new customer, you can benefit from a total discount of up to CHF 10.00.

Feline Urinary Health

For cats, supports the health of the urinary tract

Delivery time: 1-2 working days

Tick Protection
Litter box essentials:
  • from CHF 17.90

    EverClean
    161 reviews

    Cat litter, clumping, with a lavender scent

    Former name: EverClean Lavender

    Note:
    Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
    As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

  • from CHF 17.60

    EverClean
    220 reviews

    Cat litter, clumping, specially formulated for multi-cat households and for unneutered cats.

    Former name: EverClean Multiple Cat AB

    Note:
    Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
    As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

  • CHF 29.20

    Value pack offer

    1.5 kg

    Price / 1 kg: CHF 19.47

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Saving package available Up to 6% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 2% discount
    from 3 pcs. 4% discount and free shipping
    from 4 pcs. 6% discount and free shipping
    Recommended
  • CHF 45.00

    Value pack offer

    3 kg

    Price / 1 kg: CHF 15.00

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
    Saving package available Up to 4% cheaper items selected (% discount applied)
    from 2 pcs. 4% discount and free shipping
    Recommended
  • Special Price CHF 65.70 Regular Price CHF 77.30

    Value pack offer

    7 kg

    Price / 1 kg: CHF 9.39

    plus shipping costs (free from CHF 69.00.-)
Product Description
  • For cats
  • Dry food
  • Chicken

Hill's Science Plan Feline Urinary Health

Cat food for adult cats, chicken flavor, with a controlled mineral content to support a healthy urinary tract system.

A healthy urinary tract is important for overall health. The new food helps to maintain a healthy urinary tract and control hairballs.

Improved composition:
With a new, improved recipe! We recommend gradually changing your cat's diet over several days. Please follow the feeding recommendations on the packaging.

New pellets:
The kibble now has a slice shape for even more enjoyment for your cat.

Benefits

  • Supports the health of the urinary tract from the kidneys to the bladder
  • Also suitable for neutered cats
  • Controlled mineral content for a healthy urinary tract system
  • Made with high quality ingredients

This information is for guidance only, as cats' needs vary. To maintain optimum body weight, adjust the amount of food accordingly.

Body weight (kg) Dry food (g/day)
2 35
3 50
4 60
5 70
6 80
7 + 13 per kg
Body weight (kg) Fresh yield 85g
2 2 1/3
3 3
4 4
5 4 2/3
6 5 1/3
7 + 2/3 per kg

MIXED FEEDING:

Body weight (kg) Fresh feed 85g Dry feed (g)
2 1 20
3 1 35
4 1 50
5 1 60
6 1 70
7 + 1 11 per kg

One 85g fresh bag corresponds to 17g dry food.

For feeding with water:

Amount of dry food Amount of water to be added
25 g 80 ml
50 g 160 ml
75 g 195 ml
100 g 315 ml
Ingredients

Analytical constituents

As fed
Crude protein 31.7 %
Crude fat 10.3 %
Crude fiber 1.2 %
Crude ash 5.2 %
Calcium 0.77 %
Phosphorus 0.67 %
Magnesium 0.09 %
Potassium 0.69 %
Sodium 0.35 %
Omega-6 fatty acids 2.40 %
Vitamin A 6.036 IU/kg
Vitamin C 90 mg/kg
Vitamin D3 609 IU/kg
Vitamin E 550 mg/kg
Beta-carotene 1.5 mg/kg
L-carnitine 575 mg/kg

Nutritional additives per kg:
3b103 (iron) 70.8mg, 3b202 (iodine) 1.1mg, 3b405 (copper) 7.0mg, 3b502 (manganese) 7.3mg, 3b603 (zinc) 146mg, E8 (selenium) 0.2mg; with natural antioxidant.

Composition

Maize, chicken and turkey meal, maize gluten meal, animal fats, minerals, fish oil, protein hydrolyzate.

Product Questions
Reviews 3
4.5/5.0
(3 reviews)
  • 2
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0

Do you have this product?

Rate this product and help others.

Your rating:
Select your rating
    By submitting the online form, I agree to the conditions of participation.
    1. By submitting the form, your product review becomes the property of iPet.ch GmbH. You grant iPet a license, unlimited in time and place, for the further use and publication of your review in online and offline media.
    2. You agree that the data you provide will be stored for the purpose of publication and for any evaluation-related queries.
    3. iPet reserves the right to review and edit your review. Reviews that do not comply with netiquette will not be published.
    Tick Protection
    Litter box essentials:
    • from CHF 17.90

      EverClean
      161 reviews

      Cat litter, clumping, with a lavender scent

      Former name: EverClean Lavender

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.60

      EverClean
      220 reviews

      Cat litter, clumping, specially formulated for multi-cat households and for unneutered cats.

      Former name: EverClean Multiple Cat AB

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.90

      EverClean
      161 reviews

      Cat litter, clumping, with a lavender scent

      Former name: EverClean Lavender

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.60

      EverClean
      220 reviews

      Cat litter, clumping, specially formulated for multi-cat households and for unneutered cats.

      Former name: EverClean Multiple Cat AB

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 8.90

      Cat's Best
      98 reviews

      Compostable clumping litter, 100 % biodegradable, extremely odor-binding

    • from CHF 17.60

      EverClean
      116 reviews

      Cat litter, extra-clumping, scented

      Former name: EverClean Scented Extra Strong Clumping FG

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 34.40

      Cat's Best
      41 reviews

      Suitable for long-haired cats. More economical than conventional cat litter.
      100 % pure plant fibers, extremely odor-binding

    • from CHF 17.60

      EverClean
      55 reviews

      Cat litter, unscented, extra-strong clumping

      Former name: EverClean Unscented Extra Strong Clumping US

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 17.60

      EverClean
      84 reviews

      formerly called Less Trail
      Cat litter, clumping, for long-haired and active cats and kittens

    • from CHF 17.60

      EverClean
      45 reviews

      Cat litter with extra-strong and fast odor control thanks to a blend of plant extracts

      Former name: EverClean Fast Acting Odor Control

      Note:
      Ever Clean has introduced a new packaging design and new product names.
      As part of this transition, there may temporarily be differences in packaging and product name. Depending on availability, either the new version or the previous version may be supplied.

    • from CHF 29.20

      ViPiBax
      3 reviews

      Hygiene spray for disinfecting surfaces for giardia, viruses, fungi and bacteria

    • CHF 13.90
      Crystal Rocks
      38 reviews

      Non-clumping, antibacterial cat litter, stops odors in seconds

    • Secure payment

      When you buy online, all your data is encrypted using SSL (Secure Socket Layer).

    • Loyalty points

      As a registered customer, you collect loyalty points with every purchase: 500 points = 10 francs.

    • Fast delivery

      Online orders are usually delivered within undefined! (Does not apply to prepayment).

    Payment methods

    Certificates

    SSL Secured Swiss Online Garantie logo from Swiss veterinarians
    from Swiss veterinarians

    Flexibility, convenience, and continuous savings

    With our flexible iPet subscription, you save on every order: 15% on your first delivery, 5% on every subsequent one.

    For further details, please refer to our Terms and Conditions (GTC) or contact our customer support team if you have any questions regarding the iPet subscription.
    This option is currently out of stock. You can subscribe for stock alert below to get notified once it's back in our shop.

    or

    Subscribe for stock alert